Čas na novú helmu?

30. March 2017 at 9:57

Helma,

zo začiatku motorkárska, robotnícka, a potom prišli na Slovensko prvé Cassiny. Dnes je helma takmer povinnosťou a ľudia si na ňu zvykli tak ako si teraz zvykáme liezť s hrudným (pre dámy prsný) úväzkom.

V dnešnej dobe, kedy dobre vyzerať pod(na) skalou je rovnako dôležité ako niečo vyliezť, nám výrobcovia ponúkajú farby a vzory od výmyslu sveta a nie je teda problém sa páčiť.

No okrem farebnosti, rozdeľujeme helmy z konštrukčného hľadiska:

S tvrdým plášťom ktorých vnútro je tvorené sústavou remienkov a neobsahujú mäkkú výstielku. Váha takejto helmy je viac ako 400 gramov a teda patria medzi ťažké helmy.

Petzl Ecrin Roc

Hybridné helmy ktoré majú tenšiu vrstvu tvrdého vrchného materiálu a výstielka je tvorená polystyrénom. Hmotnosť je pod 400 gramov.

Black Diamond Half Dome

Inmold helmy kompletne pozostávajú z polypropylénu a patria medzi ľahké až ultraľahké helmy s hmotnosťou pod 250 gramov.

Petzl Scirocco

Vo vzduchu visí otázka, ktorá je tá najlepšia?

Každá horolezecká helma spĺňa normu EN 12492 a niektoré aj dobrovoľnú a prísnejšiu normu UIAA 106. V týchto normách sa vraví predovšetkým o horolezeckej helme ako ochrannej helme voči padajúcim predmetom. Helma označená týmto cejchom je teda z pohľadu padajúcich predmetov (daných rozmerov) bezpečná.

Partia odborníkov v USA sa ale zamyslela, či nás helma ochráni aj pred pádom. NIE pádom kameňa, ale pred vlastným pádom. Teda keď hodím tigra, zemovku prípadne niečo voľným štýlom.

Zadný náraz

Bočný náraz

Predný náraz

Zobrali si teda panáčika, ktorý je známy z NCAP testov, navliekli ho do sedacieho úväzku, dali mu z konštrukčného hľadiska rôzne helmy a púšťali ho z výšky od 1 do 2 metrov. Preletel sa čelom k zemi, spánkom k zemi a zátylkom k zemi.

Herr Mustermann

Výsledok? Najlepšie výsledky a teda najmenšiu šupu do hlavy dostal Herr Mustermann pri Inmoldovej helme. Najhorší výsledok bol dosiahnutý pri helme s tvrdým plášťom, kde v niektorých pokusoch bola rázová sila horšia (vyššia) ako bez helmy.

Zhrnutie. Inmoldovú helmu môžme považovať za ochrannú, ale aj pádovú helmu. Jej nevýhoda je len kratšia doba spotreby ako pri ostatku. Musíme na ňu dávať pozor pri balení a transporte. Je krehká, ale ponúka účinnejšiu ochranu.

Helmy s tvrdým plášťom by sme mali nechať speleológom a stavebníkom, kde bude ocenená ich trvácnosť v ťažkých podmienkach.

A čo tie hybridné helmy? Ponúkajú nejaký kompromis? Najväčšie riziko predstavujú kolieska ktorými doťahujeme popruhy na helme. Pri páde na zátylok toto koliečko sústredilo silu do jedného bodu, čo malo za následok zvýšené riziko poranenia hlavy.

 

Autor: Peter Kalafut

Zdroje: DAV Panorama  3/2017

Tags: