HKF na Zbojníčke – 6.-8.10.2017

24. August 2017 at 5:14

Ahojte,

radi by sme všetkých aktívnych členov HKF, ktorí radi lezú v Tatrách alebo chcú liezť v Tatrách, pozvali 6.-8.10.2017 na víkendovú klubovú akciu na Zbojníckej chate vo Veľkej studenej doline, ktorá sa bude konať pod záštitou Igiho a vietnamskej princeznej Haike (+ Peter Jaško, Peter Oceľ a Rozbuch), v spolupráci s najsamlepším organizátorom Majom.

Neboj sa termínu, ak vyjde počko a bude babie leto, tak v južných stenách sa budeš potiť v tričku a večer pred chatou klepať kosu v páperke :)

Akcia by mala preveriť vašu horolezeckú výstroj a výzbroj, vaše zručnosti v tatranskom lezení a viacdĺžkovej metodike, overiť priľnavosť žuly v okolí chaty, utužiť klubovú socializáciu, či preveriť schopnosti vstrebávať etanol v množstvách, ktoré dokážu zabiť koňa.

Ubytovať sa je možné s polpenziou, iba s raňajkami, iba s večerou, alebo bez. Na chate je možné si variť. Všetky detaily o cenách nájdeš tu:http://zbojnickachata.sk/sk/cennik/

Sprievodca okolia Zbojníckej chaty: TU

V prípade záujmu sa prihlás v priloženom exceli, zaškrtni ako sa chceš stravovať a pošli zálohu 20 eur:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/19U6Cy6KAicA4T-luMXPsbBEaHl1DFvWT96k14yOtPOs/edit?usp=sharing

akciu koordinuje Majo B.

akciu koordinuje Majo B.

Máme objednaných 16 miest. Ak by sa kapacita naplnila a máš záujem prísť, už si ubytko rieš individuálne.
Akcia je určená len pre členov HKF. Klub by mal nejakým tým eurom prispieť…

Všetky otázky smeruj do diskusie v evente na FB, ak na FB nie si, v priloženom exceli je kontakt na Maja a konieckoncov sa aj tak poznáme. O ďalších krokoch bude Majo (príp. Igi alebo Haike) včas informovať.

CHARAKTER AKCIE:

Áno, socializácia v klube je dôležitá, ale keďže sme horolezecký klub, budem rád, ak sa v prípade priaznivého počasia bude oba dni liezť. Na chate budú isto skúsenejší členovia aktívne lezúci v Tatrách, s ktorými môžeš všetko prekonzultovať – výber túry, výzbroj, výstroj, počasie, zostup, taktiku a pod. Možno si pôjdu aj zaliezť do tej istej steny a morálne ťa tak podporia a budú aspoň pocitovo na blízku. Možno ich ukecáš na spoločné lezenie. Ale neboj sa ukecať svojho spolulezca, parťáka z kurzu a pod.

ALE určite nebude mať táto akcia charakter kurzu.

Avšak účasť na akcii predpokladá, že máš za sebou v HKF – “Tatranské sústredenie HKF“, ako aj “Základný kurz lezenia HKF“.

V sobotu večer navrhujem posedenie začať krátkou poradou o sobotňajšom lezení, kde si bol, čo ti robilo ťažkosti, čo by si chcel prekonzultovať a pod. Tak ako to robievame na Brnčalke na sústredení s frekventantmi.

A nezabudni si prečítať tento článok a priprav sa na tatranské lezenie. Budem len rád, ak budete na chate rozprávať svoje zážitky z Rakúska, z Hrádku, zo zakladania, z vykrúcania v kútoch, z rozporov z komínov, sokolíkovania a pod.

TIPY NA TÚRY  v okolí Zbojníčky:

Sprievodca je aj v tlačenej podobe, samozrejme je aj na internete. Nezabudni si túry vytlačiť, príp. stiahnuť do mobilu. Taktiež si naštuduj zostup. Nechcem nikoho ovplyvňovať, v pohode si vyber a nájdi túru sám, rád ju s tebou prekonzultujem. Na záver tipy ala Igi:

Javorový štít, JZ:

 1. Rebrom na V vrchol – cca 6 dĺžok lezenia, borhákové štandy, kopec postupových borhákov. Zostup zlanením. Je to cesta obťažnosti cca 4 ale sem tam sa objaví aj 5tkové miesto. Nástup od chaty cca 20 min.
 2. Cesta Martinčanov – je to za 5, ale nie je 5 ako päť. Alebo proste Martinčania boli dobrí lezci :) Štandy na vlastnom. Ak si chceš užiť expozíciu a vzduch pod zadkom, choď do toho! Kúty, komíny, vhĺbenia… Ideálne ak 2-3 dni predtým neprší! Zostup pešo.
 3. Platňami – štandy na vlastnom, skobku možno nájdeš. Zostup pešo

Strelecká veža, J:

 • v pohode nástup, vidíš z chaty, komfortný zostup v podstate po turistickom chodníku :) Teda ak dolezieš na vrchole. V stene nie sú žiadne borhákové štandy, ani postupové borháky (mám na mysli klasiky). Nezdá sa to, ale stena sa lezie na 6-7-8 dĺžok, čo je dosť!
 • a hore si môžeš spraviť gýčové fotky – viď príloha
 1. Ľavý pilier – nedaj sa zmiasť obťažnosťou, niekde to bude možno ľahké, ale niekedy budeš pučiť oči
 2. Prostredný pilier – ťažší začiatok, ľahšia stredná časť a na záver ťa čaká žulová hradba :) Veď sa opýtaj Katky J. :)
 3. Pravý pilier – opäť, nie je 5tka ako 5tka – ale z týchto troch pilierov, určite najkrajšie lezenie
 4. Kto si trúfne na Páleníčka? Alebo na Bednára s Gancaríčkom? – sú to dve cesty vpravo od Pravého piliera :)

Široká veža, J:

 • takú krásnu žulu v Tarách nájdeš málokde, ako nájdeš tu :) Kto neliezol Motykovu cestu alebo Klasickú cestu na Širokú vežu, ako keby nebol ani horolezec :) Zostup pešo – do Priečneho sedla. Pomerne nenáročný zostup, ktorý ale v hmle nie je zadarmo…
 1. Klasická cesta – na začiatku trochu nadávaš, ale potom si užiješ krásne lezenie(4-5)  po pevnej žule s trojkovým dolezom po hrebeni-nehrebeni. Bez borhákov, skoby tam nájdeš, ale cvakať ich?
 2. Čerešňový pilier – jedna z klasík na Širokú vežu. Je to síce Páleníčkova cesta, ale ak v ceste nezablúdiš, tak tá obťažnosť sedí. Bez borhákov.
 3. Motykova cesta – klasika klasík, vaničky na začiatok, pevná žula, borhákové štandy, 6 dĺžok poctivého, vyrovnaného a krásneho lezenia. Tak nejako vyzerá cesta obťažnosti 5 v Tatrách. Nie je to o 5tkových krokoch semtam ale lezieš proste 5tku :) Furt. Borhákové štandy.
 4. Maškov kút – cesta po vlastnom, vzdušná, vieš si ju krásne vyzakladať. Neboj sa obťažnosti, kúty a  komíny si tu zalezieš do sýtosti. Článok o ceste Kado&Igi

OSTRÝ ŠTÍT JZ a J:

 • ďalšia klasika v doline, škoda, že stena nie je vyššia
 • POZOR na ZOSTUP – zlanením – naštuduj si poriadne!!! Logický ale na prvýkrát orientačne náročný!!! Pozor ak by bolo na zostupe mokro!!!
 1. Ostrie JZ piliera – vzdušné, exponované ale krásne. Pevná skala. Tvrdá 5ka. Štandy na vlastnom.
 2. Motykova cesta – opäť klasika klasík. Aj platne, aj špáry, aj previsy… Proste lezieš. Motyka bol borec. Štandy na vlastnom.
 3. Häberleinova cesta – je to síce 4ka, ale jedna z najkrajších v Tatrách čo som liezol. Štandy na vlastnom, ale skobky tam nájdeš. Btw. všetci lezú na Žabieho koňa klasiku hrebeňom, ale vieš o tom, že p. Häberlein liezol aj tam. A tiež je to neuveriteľne krásna 4ka.

KOSTOL VEĽKÝ, JZ:

 • škoda, že stienka má len cca 80 m. Keby mala 250 metrov, tak je to druhá Západná Lomnica!!! Tomu ver. Napriek dlhšiemu a divokejšiemu nástupu, je tam krásna žula, nikoho tam nestretneš a cesty obťažnosti cca 4-5 ti ponúkajú super lezenie a veľa možností zakladania. Ale skoby ani štandy tam nehľadaj. A keď už tam budeš, daj si 2 cesty. Alebo aj 3 :)
 • a tie výhľady…
 • vyskúšaj min. cestu Joe Crack

ČLÁNKY na našom webe z Veľkej studenej doliny:

Teším sa na vás.

Hore ZDAR!

Text: Igi, Marián

Foto: archív HKF

Copyright © Igor Marks