HO HKF v 2015. Bola tam kvantita alebo aj kvalita?

3. March 2016 at 14:02

 

V zime pred rokom som sa pokúsil o bilanciu roku 2014 v HKF, tak nejako sa ľudia začali na mňa obracať s tým, že aj  rok 2015 by sa patrilo v HKF zhodnotiť. Konieckoncov pred pár dňami sa konala za slabej účasti aj VČS, kde sa mnohé dohodlo a vysvetlilo. A keďže mnohí z vás tam neboli, môžete tu nájsť mnoho vysvetlení a informácií. O veciach, ktoré tu skúsim zhodnotiť a vysvetliť, často komunikujem najmä s Peťom B., príp. Marekom a Paťom, ktorí ma musia v niektorých veciach krotiť a usmerňovať :) Zároveň verím, že v informovanosti dosť pomohla aj táto fungujúca, životaschopná a žijúca webová stránka.

Čo sa udialo v roku 2015 v HKF?

110 platiacich členov (v roku 2015) sa pomaly, ale isto z roka na rok viac a viac aktivizuje, organizujú sa plánované oficiálne, aj neoficiálne akcie a samozrejme, lezie sa aj individuálne. A aj turistikuje, skitouringuje, cestuje atď. Webová stránka plná článkov, FB sú toho dôkazom.

Asi top udalosťou v našom oddiele v roku 2015 bolo konečne spustenie funkčnej webovej stránky, za ktorú vďačíme najmä Peťovi B. A tým to možno v roku 2015 (február – marec) všetko začalo. Taká väčšia lezeckejšia aktivita. Vo februári bolo naplánované zimné lezenie inštruktorov na Terynke. Zámer dobrý, realizácia pre zaneprázdnenosť väčšiny inštruktorov, už bola horšia. Ale aspoň Petra trochu prevetrala Katku J. a Mišo Sp. s Peťom B. si zase vyskúšali, čo to znamená, keď im Petra povie “že však nie je moc zima” – preto si do severnej (východnej) steny nezobrali ani spodky, ani páperky :)

Na jar sa nám začína rodiť staronová tradičná akcia, tentokrát ju rozbehla Viki (tak to vyzerá, že úplne v pohode môžeme na ňu hádzať organizovanie a koordináciu aj iných akcií). Viki zorganizovala v marci 2015 výjazd od Ospu, cca 15 ľudí z HKF, aj klub pustil nejaké to euro. A Viki už avizuje aj tohtoročný výjazd. Ďalšia nová akcia sa nám rodí na českých pieskoch, kde je ako doma Jano K. A Jano taktiež avizuje výlet na české piesky aj tento rok. Kto pôjde, možno sa mu podarí stretnúť aj legendu československého horolezectva Gerharda Tschunka, ktorý v minulosti spravil vážny prvovýstup na Kaukaze s našim členom, Janom Ďuranom. A popritom všetkom máme za sebou aj jarný Pajštúnsky Budíček a brigádu na Medenných Hámroch.

Vo veľkom sa hneď od jari navštevujú už naše tradičné oblasti ako Blázon, Kalamárka a znovuobjavené Sitno a iné. Zopár jedincov sa zjaví na prelome mája a júna aj v Paklenici. V lete tu máme podarené “nováčikovské” Tatry, patrí nám celá hospodárka, Žeruchy a priľahlé štíty a vrcholy. Celkovo v klube narastá počet tatranských lezcov, vrátane dievčat. Okrem už klasických tatranských postavičiek ako Maťa S., Igiho, je aktívna najmä Katka J., Viki, Rozbuch, Bugyny, Kado, v Tatrách sa opäť ukazuje Jano K. a nesmelé skúsenosti s tatranským lezením získava aj náš nový člen, po-nováčik Peťo K. a mnohí iní. V auguste si ide švajčiarsku žulu do Bergellu vyskúšať Igi

Z menej známych oblastí a pre nás z BA priam nedosiahnuteľných, sa cca 10 členov plánovane neplánovane objavuje na východnom SK a spoznáva lezenie na Tomašovskom výhľade a Dreveníku a najmä Dreveník sa nám mnohým pozdával. Škoda, že nie je trochu vyšší.

Jeseň sa rozbieha klubovou Kalamárkou (cca 40 členov) s opäť parádnym gulášom ala Saška, tento rok Saška sľubuje inú dobrotu. Celé je to zahalené rúškom tajomstva a byliniek a ingrediencií jej kuchyne :) A Kalamárka nie je len kvantitatívna, ale aj kvalitatívna, keďže Tomášovi H., Mišovi D. aj Janovi K. sa darí preliezť “Proklamácia podvedomia” za kalamárkovských 8+. A popritom si ja márne myslím, že aký som dobrý v psychicky náročnej kalamárkovskej “Anarchii” za 7+ :)

Jeseň ako keby pokračuje až na konci októbra a v novembri. Viacerí sa stretávame na Dušičky na Zbojníčke a “škodíme” v okolitých stenách, hlavne sa však vyhrievame na slnku. November skutočne lezeniu praje. Prvý novembrový víkend sa opäť asi 10 ks stretáva na Sitne a kto by to bol povedal, že tam budeme liezť v tričkách. Lezieme na južných skalách a padnú mnohé krásne a dlhé sedmičky a dokonca aj sitniansky “Klavír” – Fonzy, Tomáš, Igi (7+/8- UIAA). Činí sa najmä Fonzy, nielen prelezmi, ale aj krásnymi preletmi stenou :) Dokonca za nami prídu chalani z Tatier (Rozbuch s Peťom K.), ktorí boli asi poslední v roku 2015 na Ostrom štíte a keďže chceli nechať o tom dôkaz, tak tam na pamiatku nechali lezečku aj istítko :)

November lezeniu skutočne prial. Určite nielen ja, ale aj ostatní sa túlali okolitými bratislavskými skalkami. Kado, Peťo B. a Igi vychytili peknú novembrovú sériu najmä na Pajštúne a Kamennom, sem tam sa k nim pridal aj Igor Koller, prípadne “koťogo”:) A ani nevieme ako a “Matesova riť” bola za nami a podaktorí pritom dokonca nemali ani prsty v r…

Skalkársku sezónu ukončilo posledné symbolické zlanenie na Pajštúne, s vareným vínom, malou Alicou a dlhonočným posedením na Ch. pod vrchom. Ja som nebol, ale údajne bolo na jednotku a dokonca Tomáš H. bol vraj za hviezdu premietacieho plátna :)

V decembri nás to už viacerých ťahá do Tatier, spomeniem najmä Katku J., Miša D., Tomáša H., Kuba K., Paťa, Igiho, Martina S., Jana K. a určite aj mnohých iných. Peťo K., Viki, Haike, Natália a spol. rozbiehajú alebo minimálne plánujú svoju ľadolezeckú kariéru :) Rozliezame sa, naberáme kondičku v ľahších túrach, využívame, že nie je ešte veľa snehu… A dokonca sa ešte aj stihneme stretnúť 24.12. na Pajštúne, čo to vyliezť a popriať Kazovi veľa šťastia na jeho megaúspešnú akciu do Cochama :) O tom ale až o rok…

Niektorí v decembri v Tatrách aj zostupujeme po tme, podaktorí dokonca aj bivakujeme. Žiaľ, rok 2015 končí smutne, strácame kamaráta

Kurz 2014/15, kurz 2015/16, organizácia kurzu

Kurz posledné 2-3 roky prešiel výraznou zmenou. Dovolím si tvrdiť, že nielen po stránke organizačnej, finančnej ale aj kvalitatívnej. Chtiac nechtiac sme Mižovi vytrhli kurz z väčšej časti z rúk a prebrali sme organizáciu do vlastných rúk. Za zmenami stojí najmä Igi, Marek, Paťo, Duro, Peťo B., Rozbuch, Tomáš K., Mišo S. a iní.

V prvom rade sme kurz rozdelili. Organizačne aj finančne. V podstate organizujeme základný skalkársky kurz, ktorý začína v októbri a končí cca v máji/júni. Povedali sme si, čo sme schopní zabezpečiť, kriticky sme posúdili naše sily, prekopali prednášky a nastavili kurz. Momentálne kurz stojí plusmínus 40€ a myslím si, že kurzisti dostanú za málo peňazí pomerne veľa muziky. Posúďte sami:

 • 11 prednášok,
 • 1x “múrik pri PKO”,
 • 2x umelá stena,
 • 3-4x skalka v okolí BA,
 • 1x víkend na skalách na str. SK,
 • 3x metodický deň v telocvični,
 • 1x metodický deň na “Platni”…
 • atď.

Btw. prednášky – začali sme raziť zásadu, že prednášky musia robiť ľudia, ktorí aktívne lezú, venujú sa danej problematike a sledujú nové trendy v lezení. Takže prednášky nie sú už len o Mižovi, ale aj o Ďurovi, Marekovi, Igim, Petre, Peťovi B., Saške, Markovi… Máme k dispozícii miestnosť s projektorom… Myslím si, že kvalita prednášok išla rapídne hore, to ale musia posúdiť iní.

Na daný kurz nadväzuje tradičné 7-dňové júlové sústredenie v Tatrách. Aj tu prišlo ku zmene. Do Tatier už nejde hocikto z nováčikov základného kurzu (ako tomu bolo v minulosti), ale frekventantov základného kurzu vyberáme podľa určených kritérií. Aby sa nám nestalo, že dotyčného potom budeme učiť v Tatrách  uzly, naväzovanie, aký je rozdiel medzi skobou a karabínou a pod. a ozaj sme sa venovali len lezeniu. Už to ani neponímame ako kurz, ide v podstate o klubovú akciu, kde lezú absolventi základného kurzu s inštruktormi, príp. staršími členmi klubu. Tu tiež nastal výrazný posun, kde sme začali oslovovať na inštruktorské pozície ľudí, ktorí vedia liezť a hlavne aktívne v Tatrách lezú.

S týmito zmenami súvisia aj financovanie, je nastavené tak, aby sme ani na základný kurz, ani na lezenie s nováčikmi v Tatrách, nemuseli nič doplácať z klubových peňazí. Čo sa nám posledné 2 roky podarilo. Sumasumarum, “jeden” aj “druhý” kurz sú nastavené tak, aby vyšli na nulu, resp. so ziskom min. 1€. A tento rok to vyzerá dokonca tak, že by sme mohli vo väčšom obnoviť výzbroj pre nováčikov (najmä sedáky).

Na popredných miestach v oboch kurzoch je bezpečnosť a správna metodika, tak aby naši noví členovia mohli samostatne a bezpečne liezť kade tade.

Kurz 2014/15 pôvodne začínalo viac ako 20 ľudí, v Tatrách ich nakoniec bolo len 10. Ukazuje sa tam zopár dobrých lezcov, aj ľudí, ktorí by mohli v klube dlhšie vydržať. Fonzy nemá po roku lezenia problém naliezť na skalke do osmičky a aj ju preliezť, Peťo K. je neúnavný hlavne v organizovaní akcií a písaní článkov a má potenciál začať pomáhať aj s klubovými vecami, Haike sa páčia aj skalky, aj letné, aj zimné Tatry, dokonca aj ľady. A takto by som mohol menovať aj ostatných. Z môjho pohľadu považujem kurz za vydarený, po lezeckej a najmä po ľudskej stránke a budem rád, ak všetci aj naďalej zotrvajú v klube a budem ich stretávať nielen na skalách…

Čo čert nechcel, “asi” zvýšená kvalita posledných kurzov, nám spravila reklamu a v októbri 2015 sa nám do kurzu prihlásilo 34 nováčikov :) Hovorím si, nič sa nedeje, po mesiaci nejakí odpadnú, po Vianociach nejakí odpadnú, ale nič:)  Na prednášky stále chodí cca 30 ľudí, praktického výcviku sa zúčastňuje priemerne 20-25 ľudí. Ako tak to zvládame, veci máme naplánované, do organizačných povinností sme zatiahli najmä Janku Z.

Plán do budúcnosti je takýto: vidíme, že reálne vieme zvládnuť max. 25 nováčikov, preto chceme kurz na jeseň 2016 obmedziť týmto číslom. Čo sa týka Tatier, tam už sme sa zhodli dávnejšie, že tam vyberieme len cca 10-15 frekventantov základného kurzu, tak, aby zostala zachovaná kvalita aj bezpečnosť.

Organizačná štruktúra HKF, financovanie klubu (oddielu), kto riadi klub (oddiel), priority oddielu

Ako začať. Asi tak, že z môjho pohľadu je štruktúra klubu veľmi komplikovaná a nejasná, existuje v podstate jeden klub a k tomu niekoľko oddielov. A jeden z tých oddielov je oddiel horolezecký. To, že fungujeme popri basketbalistoch, slečnách zo zumby a aerobicu atď. by až tak problém nebol. Problém je ten, že právnu subjektivitu má klub, oddiel už však nie. A aj z toho dôvodu máme jeden spoločný účet. Preto niektoré platby riešiť cez účet je komplikované, taktiež napr. rozdeľovať prichádzajúce peniaze z 2% je veľmi zložitá operácia. Nebudem zachádzať do podrobností, tieto finančné záležitosti rieši s Mižom najmä Marek s Igim, verte, že je to boj. Teraz sme sa rozhodli založiť aspoň pracovný účet, ktorý verím, že uľahčí mnohé veci. Predsa len žijeme v roku 2016 a riešiť peniaze cash a nevyužívať pritom online platby mi príde divné…

Ako sa financuje oddiel? Sme vysokoškolský klub, v našom prípade oddiel. To, že máme málo študentov a ešte menej ich chodí na akcie je iná vec. Smutné je však to, že pre nich máme pomerne dosť peňazí a to zo Slovenskej akadémie vysokoškolského športu (SAUŠ). Lenže tie peniaze sú viazané na študentov. Proste začarovaný kruh. To je jeden zdroj peňazí.

Druhý a hlavný zdroj peňazí sú členské príspevky. Tretím zdrojom sú tzv. “2%”. Žiaľ pre rok 2016 Mižo nepodal žiadosť o “2%”.

Medzi priority oddielu v poslednej dobe patrila stabilizácia a reorganizácia základného kurzu, sfunkčnenie webovej stránky a aktivácia pracovného účtu, čo sa podarilo. Momentálne sa chceme venovať už nielen nováčikom a novým členom, ale aj organizovaním oddielového života a akcií motivovať členov, aby v HKF ostali.

Oficiálne klub aj oddiel riadi ako jeho predseda Mižo. Reálne a technicky výkonnú moc má “pracovný výbor HO HKF”, ktorý rozhoduje o smerovaní oddielu. Jeho zloženie sa operatívne mení, momentálne je nasledovné: Mižo, Marko M., Igi M., Rozbuch, Janka Z., Monča B., Marek P., Ďuro S., J. Samaš, Peťo B., Paťo B.

Plánované akcie 2016

Plánovaných oddielových akcií na tento rok je pomerne dosť. Veľa ľudí si kladie otázku, čo je to oddielová akcia? V prvom rade nie sme bohatý oddiel, aby sme mohli preplácať všetky akcie. Za príspevok 10€ to ani nejde. Za akciu by som považoval stretnutie ľudí prevažne z oddielu, ktorí zdieľajú rovnaké názory, hodnoty a vedia si dobre zaliezť a zabaviť sa a zároveň chcú rozvíjať a budovať značku HK Filozof.

Ale keďže len nejaké peniaze k dispozícii máme, na pracovnom “Výbore HO HKF” v januári 2016 sme sa rozhodli, ktoré akcie finančne podporíme:

 • Budíček – max. 100€
 • Hrádok a Sekaniny nielen s nováčikmi – operatívne
 • jesenná Kalamárka – max. 400€
 • posledné zlanenie – max. 100€
 • jesenné Tatry na Zbojníčke pre cca 15 vybraných a pozvaných členov HO HKF – max. 500€ (koordinuje Paťo a Igi, info, charakter, menoslov a zámer akcie predstavia v priebehu roku. Nebude to uzatvorená akcia, samozrejme môže prísť hocikto, ale cieľom je podporiť ľudí HKF, ktorí lezú v Tatrách, majú perspektívu liezť v Tatrách a zároveň niečo pre HKF v minulosti urobili, ale robia)
 • aby nebol nikto ukrátený a ukrivdený a zároveň zostal motivovaný, v roku 2017 možno pre zmenu vymyslíme niečo na skalkách, niečo metodické alebo niečo v zime (lezenie + skialp + turistika) a oslovíme ďalších členov

Webová stránka

Už som to viackrát vyššie spomínal. Funkčná webová stránka. Ak si dobre pamätám, okrem lezec.info, je toto už tretí web HKF. Predchádzajúce dve stránky zanikli pre nezáujem ľudí prispievať. Táto stránka si žije svojim životom. Mesačne pribudne min. 5-6 článkov, čo je pomerne dosť. Nie sme spisovatelia. Chceme však písať históriu a neskôr spomínať, kde sme boli, čo sme zažili, vyliezli a pofotili. A keď sa k tomu pridá aj nejaký hodnotný výstup, o to lepšie. Ale lezenie je najmä o príbehoch, emóciách, zážitkoch… Tak píšme o nich. Ďakujem ešte raz Peťovi B. za desiatky a desiatky hodín pri koncipovaní a spustení stránky. Za trpezlivosť, keď mi všetko vysvetľoval a konzultoval so mnou.

Ďakujem všetkým autorom článkov a fotografií, ktorí prispeli. A zároveň vyzývam aj ostatných, aby sa nebáli písať, fotiť a uverejňovať svoje lezecké, turistické, cestovateľské, skitouringové a skialpové zážitky… Napíš adminovi (Peťo B.), získaj prístup a píš, píš, píš :)

Ak dovolíte, za článok roku 2015 vyhlasujem, teda ono to, ani článok nebol, ale the winner is MIMA a jej audioreport z Tatier :)

ĽUDIA V HO HKF

Minulý rok nás bolo cca 110, tento rok k 2.3.2016 zaplatilo členské 89 členov. Poznáme sa, aj nepoznáme, ale posledné roky tuším viac ako predtým. Je to aj vašou zásluhou, lebo si píšete, voláte, stretávate, organizujete sa, leziete atď.

Možno ale skúsim spomenúť ľudí, ktorí nie sú až tak na očiach, ale sú našimi členmi a zároveň, čo to robia nielen pre oddiel, ale aj pre SHS JAMES.

Kazo – šéfredaktor časopisu Horolezec. Predseda Komisie ochrany prírody SHS JAMES, ktorý vybavuje výnimky s ochranármi, aby sme mohli liezť skoro všade. Skvelý lezec, neúnavný vŕtač ciest a autor sprievodcu po Záhorí.

Maťo Heuger – vynikajúci lezec, alpinista a himalájista, ktorý sa podujal porobiť zmeny v Komisii alpinizmu SHS JAMES ako jeho novozvolený šéf.

Maťo Rak a Vlado Paulík – členovia Metodickej komisie SHS JAMES, s ktorými viacerí konzultujeme a navrhujeme nové metodické postupy pri lezeckých činnostiach a viacero z nás im pomáha ako externí inštruktori na kurzoch (Igi, Paťo, Petra…)

Marek Paulík – grafická úprava časopisu Horolezec

Peťo Bukový – pracuje na sekretariáte SHS JAMES, je našou predĺženou rukou na JAMES-e

Mižo – člen Revíznej komisie SHS JAMES

Marko Mižičko – zabezpečuje priestory na FiF UK, koordinuje výdaj nováčikovského materiálu, zabezpečuje telocvičňu na metodické dni

a mnohí iní, ktorí pomáhajú s oddielovými vecami

VÝSTUPY 2016

Po dvoch rokoch sme sa opäť rozhodli v oddiele evidovať výstupy. Výstupy sa prestali evidovať kvôli nezáujmu členov svoje výstupy posielať. Posledné roky poslalo svoje výstupy 5-6 ľudí a to bolo všetko. Napriek tomuto, sme sa rozhodli evidovať prelezy priamo na webe.

Nejde nám ani tak o to, vyhodnocovať kto bol najlepší a kto mal najlepší prelez v danej kategórii. Priznávam, že tomu sa však nikdy nevyhneme. Ako o vyhodnocanie NAJ výstupu, nám skôr išlo o PREHĽAD VÝSTUPOV. Preto by sme boli radi, keby ste svoje výstupy priebežne na stránku evidovali a aj tak pomohli “písať” tento report o tom, čo sa v HKF dialo.

Ďakujem všetkým, ktorí svoje výstupy poslali a zaevidovali. Peťo je spokojný, ja by som bol až keby svoje výstupy zaevidovalo 20 ľudí.

Takže, momentálne na stránke evidujeme 169 výstupov (skoro všetky v roku 2015) od 14 našich členov.

Každopádne som rád, že sa v HKF objavuje viacero osmičkových lezcov, pomaly atakujúcich deviatky a celkovo, že sa nám rozrastá počet tatranských lezcov. A len kvantita rodí kvalitu a možno o rok, o dva spravíme výjazd do nejakej top oblasti a budú aj výkony. A samozrejme máme ešte Kaza :)

Z tých výstupov našich členov, ktoré sú zaevidované, aspoň takto vytiahnem na piedestál niektoré, ktoré stoja za uznanie a pomyselné danie prilby z hlavy dole a slovo “paráda”. Bez uvedenia poradia:

 • Fonzy – “skokan roka”, po 1 roku lezenia prelez cesty “Žltá stienka” na “Pajštúne” štýlom PP, obť. 8 UIAA
 • Katka J. – zlepšenie osobného OS na skalkách na 6a+ (fr.) a ocenenie za aktivitu v zimných a letných Tatrách
 • Tomáš H., Mišo D., Jano K. – prelez cesty “Proklamácia podvedomia” na “Kalamárke” 8+ UIAA
 • Kado, Peťo B. a Igi – prelez cesty “Matesova riť” na “Pajštúne” 8+ UIAA
 • Peťo B. – prelez cesty “Maxa” 9-/9 UIAA a “Dirtyf” 8+ UIAA na “Bláznovi”
 • Tomáš H. – prelez cesty “Almamater” 9 UIAA na “Bláznovi”
 • moje výkony posúďte podľa mojich prelezov :)

A výkony našich členov ala “paráda”, o ktorých viem, žiaľ nie sú na webe zaevidované:

 • Maťo H. – “Ochcaný kapesník” na “Alternatívke” 8a (fr.) PP
 • Julka G. – cesta bez mena na skalkách v Číne, 7a (fr.) OS
 • Kazo, Tomáš H. a Jano K. – viacero ciest obťažnosti okolo 8-, 8, 8+ UIAA pri vytyčovaní nových ciest na Záhorí

Myslím si, že vás všetkých, ktorí ste sa podieľali, aktívne aj pasívne, na fungovaní HO HKF v roku 2015 môžem pochváliť a v roku 2016 vyzvať, aby ste liezli, liezli, liezli a popritom vymysleli nejakú ďalšiu dobrú akciu, kde sa zabavíme a zalezieme :)

igi, 3.3.2016

 

PS: FOTKA ROKA 2015 na webe HKF

Skús ju nájsť v článkoch a dať na FB alebo ju opíš v komentári k tomuto článku :)

 

Foto: Archív HKF a archív Igi