Ľady v Bystričke pri Kraľovanoch

18. January 2016 at 12:42

V sobotu 16.1. sme šli s Bugym liezť ľady. Pre viac ocenenia trochu kontextu: celá naša zimná výbava pozostáva z remienkových turistických mačiek a všetko čo vieme o lezení po ľade máme z jedného youtube videa (ale to videl len Bugy). Napriek tomu sme si super zaliezli. Takže ako to bolo?

Naším cieľom bol kameňolom v Bystričke pri Kraľovanoch. Je výborne dostupný, pri ceste vlakom si treba zo stanice v Kraľovanoch odšlapať len štyri kilometre a nedá sa zablúdiť. Treba ísť po ceste smerom na Dolný Kubín, pri dvoch osamelých domoch odbočiť doľava a kráčať až kým je človek tam. Pozor, pri ceste nie je chodník a krajnica je minimalistická. Auto sa zas dá nechať na malom parkovisku pri spomínaných domoch asi 15 min pešo od lomu.mapa_finit

Po terasách kameňolomu stekajú potôčiky ktoré sa v zime menia na hory ľadu. Pri tuhších mrazoch býva leziteľný ľad na troch terasách, teraz tam bol len jeden asi 15 m vysoký a rovnako široký ľadopád a pár mixových možností vedľa. Napriek tomu sme tam ale stretli ďalšie tri dvojice lezcov a pri lepších podmienkach tam vraj býva úplne plno. Výborné na tejto oblasti je, že nad ľadopádmi rastú na okraji terás stromy o ktoré sa dá istiť. Na terasy sa dá navyše dostať aj po schodnejšom teréne (pilierik vľavo od ľadov) a lano si spustiť zhora. To bol aj náš pôvodný plán, ale lano nám natiahol zdola ochotný lezec z Trstenej (pozdravujeme!).

P1161201 - P1161203b

A tak sme sa na turistických mačkách (dobré je mať vibramky s tvrdšou podrážkou) a požičaných cepínoch (v Outdoorguide jeden pár za 3 eurá na deň) pustili do lezenia. Na naše príjemné prekvapenie to išlo skoro samé aj bez špeciálnej prípravy, a tak sme celý deň strávili lezením hore-dole každým variantom ľadopádu, ktorý nás napadol.

Zhrnuté, ľady v Bystričke sú výborná oblasť aj pre začiatočníkov s minimom výbavy (čiže napríklad pre nás). Navyše, ako sme sa sami presvedčili, lezenie ľadov je sranda a skvelá alternatíva k duseniu sa mádžom na umelej stene. Do Bystričky sa túto zimu ešte určite vrátime.

Autor: Ján “Boogie” Bogár

Linky:

Video z oblasti:
http://www.outdoorfilmy.sk/videa/ladove-lezenie-v-lome-bystricka/
Blog o ľadoch v Malej Fatre:
http://www.aclokomotiva.sk/view.php?cisloclanku=2010031702
Youtube video o lezení v ľade:
https://www.youtube.com/watch?v=RHqmCsGZpnY
Dve požičovne ktoré majú v BA lezecké cepíny:
https://outdoorguide.sk/    (na stránke ich v ponuke nemajú, ale požičiavajú, treba si zavolať)
http://www.adrentour.sk/pozicovna-vyzbroje