Lezenie na Pálave

5. November 2014 at 12:10

Český predĺžený víkend 25. – 28.10.2014 som trávil na Morave a tak som presvedčil Boogieho aby sme išli vyskúšať lezenie na Pálave. Pálava alebo tiež Pavlovské vrchy patria k západnej časti vonkajších Karpát. Napriek svojej nízkosti len 551 m.n.m sú dominantou okolitej krajiny a za jasného dňa poskytujú naozaj ďaleký výhľad. V blízkom okolí nájdete všetko zaujímavé z južnej Moravy: Lednicko-valtický parkový komplex (UNESCO), mesto Mikulov, Novomlynské nádrže a Archeologické múzeum v Dolných Věstonicích. Pálava je do roku 2003 súčasťou biosférickej rezervácie UNESCO. Úpätie Pálavy ja významnou vinárskou oblasťou, kde sa darí červenému aj bielemu vínu. V okolitých dedinách nájdete veľa vinných sklepov s naozaj dobrou ponukou vín. Návštevu sklepov odporúčam, ale až po lezení lebo inak sa k tomu lezeniu ani nedostanete.

1

Od parkoviska nad cintorínom po zelenej značke až pod skaly.

Prístup je najrýchlejší autom po diaľnici smerom na Brno, na exite 25 zídete na Hustopeče a ďalej na Mikulov. Cesta by mala trvať tak hodinku. Ak nechcete platiť českú diaľničnú známku zoberte to po starej ceste. Z Břeclavy cez Valtice na Mikulov. Pri miestnom úrade v Horných Věstonicích odbočíte smerom ku kopcom (pojem kopec treba vnímať relatívne). Skaly vtedy uvidíte priamo pred sebou. Úzkou uličkou stále hore k cintorínu, kde nájdete malé parkovisko. Neobzerajte sa po sklepoch všade naokolo, radšej rýchlo zbaľte batoh a vyrazte po zelenej značke pomedzi vinice a po asi 800 metroch prídete pod skaly.

Pohľad na skalu Martinka zo zeleného turistického chodníka.

Z dôvodu ochrany prírody je na lezenie na Pálave udelená výnimka(celé znenie výnimky):

…Horolezecká činnost bude provozována v horolezeckém areálu Martinka, konkrétně na skalách Martinka, Špunt a Obříkámen a v horolezeckém areálu Trůn, konkrétně na skalách Hlavní věž, Severní věž, Urbanova věž, Trůn, Vzývající, Ploutev, Abeceda, Rafičkův rypák a Maturita…

…Horolezecká činnost bude podle výše uvedených podmínekprovozována v denní době od 8:00 do 20:00 hodin v průběhu roku od 15. 8. do 31. 12. každoročně do 31. 12. 2018.

Rozmiestnenie skál (Moravské skály,2010)

Rozmiestnenie skál (Moravské skály,2010)

Rozmiestnenie skál (Moravské skály,2010)

Po príchode pod skaly po zelenej značke je po ľavej strane skala Martinka a Obří kámen a po pravej strane skalná oblasť Trůn. Skaly na Pálave sú tvorená jurským vápencom a s prevažne južnou až západnou orientáciou. Dlhé roky sa na Pálave nesmelo liezť vôbec a tak je skala málo olezená a slabo vyčistená. Preto sem bez prilby ani nechoďte. Výhodou je, že skala nie je vôbec vyšmýkaná. Väčšina ciest je postupne preisťovaná borhákmi, ale nezaškodí si so sebou zobrať aj svoje železo.  Výška skál je do 70 metrov a tak sa dajú nájsť aj viacdĺžky. V strede steny je umiestnená aj vrcholová knižka.Okrem stredných až ťažkých (previsnutých) ciest vedie na vrchol Martinky aj Normální cesta 3+. Zostup vedie zlanením alebo pešo po južnej strane Martinky tzv. Ďedůvžleb.

Hlavná 70 metrová stena skaly Martinka.

Hlavná 70 metrová stena skaly Martinka.

Z ciest čo sme odskúšali, tak sa jednalo o pekné lezenie, kde bolo treba cestu vymyslieť a nájsť. Treba si ale dať pozor, lebo hodnotenie ciest je tu dosť tvrdé.

Západná stena Obřího  kamene s ťažkými previsnutými cestami. Vpravo vidno prístupový chodník a schody k sektoru Trůn.

Letní 4: V štrbine medzi Martinkou a Obřímkamenem je zopár ľahších ciest.  Veľký vklínený balvan sa nazýva Špunt.

Letní 4:
V štrbine medzi Martinkou a Obřímkamenem je zopár ľahších ciest. Veľký vklínený balvan sa nazýva Špunt.

Západní žlábek 3: Asi najľahšia cesta na vrchol Obřího kamene. Cesta je dosť rozbitá a priistiť sa treba v hornej časti vlastným.

Západní žlábek 3:
Asi najľahšia cesta na vrchol Obřího kamene. Cesta je dosť rozbitá a priistiť sa treba v hornej časti vlastným.

Narovnaná Křížova (5) Borhákmi dobre odistená cesta s pekným nástupom a jedným ťažším miesto v strede cesty.

Narovnaná Křížova (5)
Borhákmi dobre odistená cesta s pekným nástupom a jedným ťažším miesto v strede cesty.

 

Jedná sa o jeden z najstarších cvičných terénov v Čechách a tak v sprievodcovi nájdete aj cesty, kde je autor uvedený ako: Nemecký lezci pred 1926.  Momentálne sú dostupní trochu straší sprievodcovia. Na orientáciu v skale to ale postačí.

Pálava1 (obsahuje len Martinku a Obříkámen, ale je novší)
Pálava2 (starší ale obsahuje aj cesty v sektore Trůn)

 

Ukážka zo sprievodcu hornej časti steny Martinka (Moravské skály,2010).

Ukážka zo sprievodcu hornej časti steny Martinka (Moravské skály,2010).

 

text: Ondrej Bogár
foto: Klára Mitošinková, Ján Bogár