Metodické dni – pohľad nováčikovský :)

31. January 2017 at 17:23

Načo potrebujete tie repky?“ pýta sa predavač v obchode kamarátov, keď kupovali rep šnúrky v nemenovanom obchode na Miletičovej. „Nóóó, to by sme aj my radi vedeli….“ Tak si nás premeral a vraví: „A nie ste vy náhodou z horo kurzu HK Filozof? Už tu boli vám podobní, ktorí si ich kupovali a nevedeli presne aké a na čo. Už som volal s Igim a povedal mi, čo vám mám dať“.

Aby sme nezabudli, čo sme sa cez semester na teórii naučili, absolvovali sme 2 metodické cvičenia v telocvični na Atriákoch (Ach tá nostalgia starších ročníkov, ktorí si pripomenuli študentské časy). Na to, že je skúškové obdobie a študáci sa drtia na posledné skúšky,  zišli sme sa v celkom veľkom počte. Každý z nás bol, podľa inštrukcií, vybavený sedákom, prsákom, kýblikom, karabinami, lanom, či aspoň rep šnúrkou. Ovládanie viazania uzlov je alfa a omega (teda a ich následné správne využitie :)) uzlili sme, až kým sa, niektorí z nás z toho úplne nezamotali. Bolo parádne, ako si náš inštruktori rozdelili do malých skupiniek a mohli sa tak podrobnejšie pozrieť na naše, občas kreatívne výtvory, ktoré sa viac podobali na makramé ako na kotviace či istiace uzly.

Keďže je lepšie raz ohmatať si, ako sto krát počuť či vidieť na obrázku, chalani pre nás pripravili ďalej ukážky celej škály nitov, skôb, friendov, vklínencov. “No dobre, ale ako sa to používa?” Na to mysleli tiež, vynaliezavosti sa medze nekladú a preto nám dali kolovať kvalitne zvarené oceľové doštičky imitujúce škáry a špáry, kde sme si mohli niečo zavklíniť. Týždeň sme si doma si v hlavách utriasali, aký je rozdiel medzi tými kovovými  „onými“ a hlavne, uzlovali sme a uzlovali.

Igi, pre naše dobro, každého z uzlovania vyskúšal, aby sme sa už nedolámali na druhom metodickom dni pri zlaňovaní. Veru, veru, zlaniť sa dá čokoľvek, aj rebriny v telocvični. Igi, hlavný figurant, na rozhodcovskej stoličke na vrchu rebrín, všetko pomaly vysvetlil a dozlaňoval k nám na zem. A po tom, boli rebriny už len naše. Vyzerá to tak jednoducho, keď vám to niekto ukazuje… A zrazu aj tých 50 cm nad zemou sa človek cíti neisto, keď zistí, že na úzkej rebrine nemá takú stabilitu, pridržiava sa rukami, musí rozmýšľať, aký to uzol  to má vlastne spraviť, kde akú karabínu cvaknúť a ešte pri tom všetkom dávať pozor, aby si nezablokoval slučky a vedel ich pohodlne dať zo seba a použiť. Síce sme nováčikovia,  no niektorí z spolužiaci sú už teraz skúsení lezci a ostatným ochotne pomohli (áno, skutočne som takú pomoc aj ja ocenila, keď som maturovala, nad postupnosťou krokov) a ďalšie „istítko“ boli pre nás trpezliví inštruktori.

text: Babula Puškel

foto z 2. metodického dňa: Marek P.

text k fotkám: Igi

inštruktori na 1. metodickom dni (18.1.2017): Peťo J., Paťo B., Peťo B., Rozbuch, Natália a Igi

inštruktori na 2. metodickom dni (25.1.2017): Ďuro S., Marek P., Rozbuch, Haike a Igi

a frekventanti Základného kurzu skalného lezenia HK Filozof (18.1. – 18 nováčikov; 25.1. – 18 nováčikov)