Nováčikovia – ťahanie na “prvom” – fotoreport, Blázon 3.4.2016

3. April 2016 at 17:15

V nedeľu 3.4.2016 sa konal druhý jarný plánovaný výjazd nováčikov  na skaly. Keďže pred dvoma týždňami toho na Troch jazdcoch veľa stihli, rozhodli sme sa, že tento výjazd bude hlavne o lezení na “prvom” konci. Z tohto pohľadu výjazd splnil účel, všetci 11 nováčikovia “ťahali“, niektorí viac, niektorí menej, ale každý aspoň raz.  A samozrejme nováčikovia spoznali pre nich novú oblasť – Blázon.

Aj sa padalo, aj sa zabúdali expresky, aj sa neverilo nohám, aj sa prechádzalo z cesty do cesty, aj som počul, čo si o tom, že “dám sa asi na čitateľský krúžok” alebo “problém je vždy medzi lanom a lezkami“.

Nováčikovia sami videli, čo im chýba z materiálu, že nie je naviazanie so slučkami ako naviazanie, že expresky sa dajú cvaknúť viacerými spôsobmi, že prúsik je vhodné mať na sedáku a že predsa len asi začnú chodiť poctivo na múrik trénovať lezenie po nohách…

Z metodických chýb by sa dalo vytknúť neskoré podávanie lana, slabá a nejasná komunikácia medzi lezcami, brzdiaca ruka blízko pri istítku… Čo som si ale všimol, že väčšinou sa nezabúdalo na “partnerscheck”.

Pred dnešnými nováčikmi klobúk dole, z tých čo som mal pod dohľadom ja, oceňujem najmä Karolínu (ťahala bez problémov a okrem iného prebaletila “Spiaca krásavica” na TR za tvrdých 7- a s vervou prebojovala na prvom aj nepríjemnú “Vôňa repelentu” za poctivých 6-). Taktiež super zaliezol aj Paľo a nezľakol sa ani cesty “Ľavý kút“, ktorý je síce len za 5, ale predsa len je to kút a nie každý nováčik vie kúty liezť, taktiež vyliezol 30m dlhú a hore aj vzdušnú “Marhuľovú” za 6- a iné cesty.

Takto by som sa mohol pristaviť aj pri ostatných, gratulujem však všetkým, ktorý sa bez váhania pustili možno do svojho prvého ťahania na skale :) A určite by sa pochvalou a konštruktívnou kritikou pridali aj ostatní inštruktori a starší členovia, ktorí boli pomôcť.

Vylezené cesty nováčikov na Bláznovi:

  • Ľavý kút, Ria, Marhuľová, Mačacie lávky, Toňa, Javorová rozcvička, Moja prvá, Spiaca krásavica (len TR), Ludolfovo číslo, Konštanta e, Vôňa repelentu, Vylámaná, Malým pilierikom, Hlinená, Rumova pralinka, javorový kút a iné

Akcie sa zúčastnili z nováčikov:

  • Dušan, Karolína, Palo, Vlado, Ľubica, Erik, Martin, Jarka, Vilo, Dominika a Mikuláš + ďalší 4 ks (Dada, Diana, Jakub L., Vašo) popoliezali na Ospu s Viki V. – dúfam, že sa od nich dočkáme článku :)

Akciu z inštruktorov koordinovali:

  • Igi a Rozbuch, ktorým pomáhali Ďuro, Peťo O., Peťo J. a Lukáš

A na záver fotoreport :)

text: Igi M., 3.4.2016

foto: Igi M.