Objavovanie Švajčiarska I.

12. September 2009 at 20:03

Chcela by som sa podeliť o naše zápisky, prvé skúsenosti s lezením vo Švajčiarsku.

Schweiz ponúka nekonečné možnosti ako sa lezecky vyžiť, pár stoviek oblastí od skaliek po dlhé alpské cesty. V nepriaznivom počasí sa dá navštíviť viacero umelých stien. Tiež si netreba nechať ujsť nádhernú turistiku čarovnou krajinou, zelené kopce na ktorých sa pasú kravy, ovce, kozy. Výhľady z Pillatusu, Schilthornu, spod Eigeru, sedla Jungfrau či iných krásnych miest a kochať sa pohľadom na rozľahlé jazerá a majestátne hory.

Na jeseň sme navštívili  oblasti  Eppenberg, Mattstock, Schauenburgflue a Schartenfluh. Tieto oblasti ponúkajú cesty dobre až veľmi dobre odistené, skúsili sme platňové lezenie, kúty, špáry, madlá, ostré dierky, kvaple, či píšťale. Ale teraz pekne po poriadku.

16.08.09, Zlý začiatok.

Je krásny slnečný deň a my plní očakávania sa asi po dvoch hodinách cestovania ocitáme v mestečku Gersau. Nádherné miesto na brehu Vierwaldstättersee. Teta na informáciách nám dokonca vytlačila aj plánik ku skalám. Čo viac si môžeme priať. Túto oblasť sme si vybrali pri surfovaní po nete, po nie veľmi aktívnom lete, ako jednu z ľahších. Avšak nebola to dobrá voľba. Po niekoľkých hodinách blúdenia hustým lesom, po tom ako sa lesná cesta náhle stratila, sme sa aj vďaka GPS a Google maps na telefóne dostali k vytúženým skalám. Uch, na naše nemilé prekvapenie sme našli len veeeľmi zarastené skalky, kde by lezenie pripomínalo skôr trápenie ako radosť. Po nekonečnom strmom výstupe na kopec a potom zostupe asfaltkou, sme sa sklamaní vracali domov. Najbližšie dni kupujeme dvoch výborných sprievodcov a začíname plánovať ďalšie víkendy.

 

30.8.09 Eppenberg, Arrau

Naše spoznávanie a rozliezanie začíname teda v oblasti Eppenberg. Pozostáva z 3 sektorov. Každý z nich má do 30 veľmi dobre odistených ciest. K sektoru A sa nachádza tabuľa s nákresom  ciest hore pri štandoch, kam sa dá zísť lesným chodníčkom pri príchode do oblasti a potom pokračovať dole k nástupom. My sme deň strávili najmä v sektore B, v cestách od 10 do 25m. Platne, kúty, špáry a  na záver sme dali aj pár pokusov v sektore A. Milo nás prekvapilo, ako je o cesty postarané. Pod skalou nechýbala zavesená metlička, či koberček pod lano, no úplný prepych. Pokiaľ si zabudnete sprievodcu, nič sa nedeje, pod skalou nájdete tabuľu s nákresom ciest. Do sýta sme si tu poliezli a určite sa ešte vrátime.

 

31.08.09 – 1.9.2009 Mattstock, Amden

Požičali sme si na pár dní auto a presúvame sa na najbližšie dva dni viac na sever nad mestečko Amden poskúšať čo-to dlhšie. Čaká nás aj dlhší nástup krásnou zelenou krajinkou, malé domčeky a čím vyššie stúpame, tým krajší výhľad sa nám naskytá. Oblasť ponúka osem položených 180m. ciest, obtiažnosti  5a až 6a- a asi desať 120m. ciest, 4c. Keďže Michal moc skúseností s viac dĺžkovými cestami zatiaľ nemá a obaja sme toho veľa kvôli pracovným a iným povinnostiam v sezóne 2009 nepoliezli, skúsili sme ľahšiu 120m cestu v sektore „Zentrale Platte“. Trochu mi to pripomína Paklenicové lezenie po ostrých píšťalách. Skala drží vynikajúco na trenie. Cestu môžeme zhodnotiť ako celkom peknú, až na ten krkolomný zostup, ktorý nás veľmi nepotešil. Dlhý traverz cez stenu, ďalej na vrchol Mattstocku,1935m a potom chodníčkom dole. Už za tmy sme zbehli dole k autu a podarilo sa nám preparkovať ho vyššie k lesu, kde sme aj prespali.

 

Ráno sme to mali k nástupu, čo by kameňom dohodil. Vyberáme si päťkovú cestu Südostwand  Platte, 180m, opäť po píšťalách. Cesta podobná ako z predošlého dňa, len miestami menej položená. Pre zmenu sa nás dnes teší skvelý zlaňák, 7x25m a tak ešte za slniečka schádzame do mestečka na osviežujúci citrónový nápoj.

 

4.9.09 Schauenburgflue, Basel

Oblasť Schauenburgflue sa nachádza smerom na Basel. Hneď za dedinkou Liestal je odbočka v pravo hore. Od malého parkoviska vedie „Wanderweg“ asi 15 min. lesnými chodníčkami až ku krásnemu skalnému masívu. Nová sľubná oblasť nás však privítala dažďom. Len čo sme stihli prísť pod skalu a trochu sa rozhliadnuť, začína pršať, vážne pršať.

Sklamaní sa cestou domov zastavujeme vybiť si energiu aspoň na umelej stene Gaswerk, v Zürichu (http://gaswerk.kletterzentrum.com/home.php). Toto lezecké centrum je so svojimi 4000m2 jedno z najväčších na svete. Je rozdelené na 4 vnútorné haly, dve poschodia a 1 vonkajšiu časť + bouldre. Cesty do 17m, obtiažnosti 2-11. Vstupné je celkom závratné. 32 frankov (asi 21 Eur) cez víkend a cez týždeň po štvrtej a polovicu z ceny cez týždeň do štvrtej hodiny popoludní. Myslím, že sme sa zničili celkom slušne. Vyskúšali sme aj mechanické samoistenie a do večera sme mali o zábavu postarané.

5-6.9.09 návrat do Schauenburgflue, Basel

A sme tu zas. Prechádzame okolo dvoch ohnísk a dostávame sa k vytúženej skale. Krása. Cesty od 5a po 7a. Najviac ciest v obtiažnosti 6a/+, dĺžka 20-40m, nástup v 620mnm. Sektory A, B, C, D blízko seba, spolu 52 ciest. Treba 10-11 expresov, lano 60/70m. Oblasť zdá sa často lezená, niektoré cesty vyšmýkané, ale veľmi pekné lezenie a výhľady na zelenú krajinku. Nájdete tu dlhé platne po ostrých dierkach a dierach, občas špáru, občas bruško, ale aj nejaký ten kút. Večer po lezení sa dá postaviť stan pri niektorom z množstva ohnísk a  zakempovať v nádhernom lesíku. Schauenburgflue – ešte sa uvidíme!

 

11.09.09 Schartenfluh, Basel

Smerom na Basel, nad dedinkou Gempen sa nachádza rozsiahla oblasť Schartenfluh. Po pol hodine sa od autobusovej zástavky Gempen, dostávame k parkovisku, reštaurácii a následne k výhliadke. Pod nami nás čakajú sektory A-F, spolu 69 ciest, 12-30m dlhé, aj kvapľového charakteru. Kompaktná skala, cesty kolmé, miestami do kopca, alebo veľmi do kopca – obťiažnosti do 7a+. V sektore A, B,C je väčšina ciest obťiažnosti 6a až 6b+, v poslednom sektore zas viac kratších päťkových. Keď lezecky ešte trochu dospejeme, určite sem prídeme ešte čo-to poskúšať.

 

26.9.09 Eppenberg, Arrau – Sector C

Tak sme sa sem znova vrátili okúsiť lezenie v ďalšom sektore. Pôvodne sme chceli ísť pozrieť sektor A, ale keďže sme tento krát prišli autobusom a ocitli sme sa skôr v sektore C, kde nebolo ani nohy a tak sme tu ostali. Opäť cesty 20-25m, položené, kolmé, aj previsnuté. Zaujímavé bolo stretnúť v ceste, v skale umiestnené vtáčie búdky, ale čo som tam vôbec nečakala, bolo umelé madlo. Ako bodka za sanáciou oblasti, pri ktorej sa ani maltou nešetrilo. To už je trochu moc. Poliezli sme, čo sily stačili, ale na budúce sa už prejdeme radšej k sektoru A, kde to na nás pôsobí určite sympatickejšie.

 

Čo sa sprievodcov týka, výber nie je až taký rozsiahli. Najpopulárnejšia je edícia Plaisir od vydavateľstva Filidor, z ktorej v našej knižnici máme vydanie pre oblasti Jura a Ost pre východné alpy. Ďalšie časti pokrývajú západné Alpy (West) a južné Alpy – Tessin (Süd), pre zdatnejších existuje špeciálny diel Alpských ciest a diel pokrývajúci extrémne obtiažnosti (diel Extrem).

Sprievodca prezrádza, či sa jedná o cestu slabšie, či veľmi dobre odistenú, príjazdové cesty, čas k nástupom + nákresy daných oblastí a desiatky farebných fotografií, či dôležité telefónne čísla.

 

Oblasť Jura – Nevysoké pohorie Jura sa nachádza Severovýchodne od Ženevy až po Basel, na západ zasahuje do Francúzska, kde je tiež známe ako lezecká oblasť. Ponúka 62 oblastí, zväčša skalky, 15-40m. Každá oblasť má väčšinou viac sektorov, od 20 do cca 120 ciest, od 3a po 7c. Nástup vo výške okolo 500 mnm. Viac dĺžkové cesty od 40-160m. Nad 160m sú zväčša ľahšie, hrebeňovky. Dĺžka nástupov pod skalu 10 min- 1 hodina.

 

Východné Alpy – od Brienz, cez Luzern až na sever – St. Gallen.

Ponúkajú 72 lezeckých oblastí,  dlhšie nástupy vo výške 1600- 2800mnm, 50 min –  2,5 hod od cesty, väčšinou 70-300m cesty, ale aj zopár dlhších výnimiek, či zopár 1000m hrebeňoviek, plus nejaké tie 20m skalky. Niekoľko ciest stupnice 4a až 5c+, najčastejšie však obtiažnosti 6a až 6b+.

 

Zatiaľ sme toho nestihli až tak veľa poliezť a o to sa viac tešíme na sezónu 2010. Listovanie v sprievodcovi, plánovanie a ďalšie objavovanie pre nás nových lezeckých oblastí a možností je už v plnom prúde.

 

Zopár ciest na záver, ktoré sa nám asi najviac páčili:

Südostwand Platte, Mattstock, 180m, 5a (5a,5a,4a,5a,5a),OS- po píšťalách

Tüfelsrissli, Eppenberg, 25m, 5c+, OS – položená až kolmá, kút, klúč. bod výlez spod prevyšteku

Santa-Barbara-Riss, Schauenburgflue, 25 m, 6a, OS – dlhá, kútom, ďalej špárou

Das Kommt Vom…, Schauenburgflue, 25m, 6a+, OS – platňa, dobre odistená

Rivella, Klus-Balsthal, 15m, 6a, OS – cez prevyštek, posl. 2 metre platňa, pekná

Viac fotiek tu: http://picasaweb.google.com/Yar.Filozoffka/LezenieKletternSchweiz2009#

FOTKY DO CLANKU DOHODIM COSKORO..

V hlavných úlohách: Jarka a Michal Šárnikoví,   jeseň 2009